Skip to content

SML

  • Към виртуалната разходка
  • За проекта
  • За нас
  • Контакт

Инструкции за разходката:

  • Уверете се, че се намирате на тихо и спокойно място и че имате стабилна връзка с интернет. Имайте предвид, че разходката включва звук: преценете дали няма да ви е по - удобно да ползвате слушалки.
  • Следвайте бутоните НАПРЕД (надписани или знак със стрелка), прочетете и/или изслушайте въвеждащата информация и разгледайте всеки аспект.
  • Окуражаваме ви да направите и задачите към всеки от тях. След това ще можете да разгледате и самите произведения. Не се колебайте да ни пишете с фийдбек след разходката, може да я направите отново или да се включите в група, която прави разходката, водена от психолог онлайн.
ЗАПОЧНЕТЕ РАЗХОДКАТА
НАПРЕД Your browser does not support the video tag.
НАЗАД НАПРЕД Your browser does not support the video tag.
НАЗАД НАПРЕД Your browser does not support the video tag.

Предизвикай себе си

  • Дайте си сметка кой къде седи на масата за хранене в дома ви. Дали позицията, която всеки отделен член от семейството заема на масата, има общо с йерархията?
X

Нещо от кухнята

Хората, които страдат от хранителен проблем или са в риск от такъв, в един момент започват да избягват общите хранения. Предпочитат да се уединяват и често зад заключената врата на стаята си се случват най-драматичните им срещи с храната, обикновено без никой от семейството да разбере.

X
НАЗАД НАПРЕД Your browser does not support the video tag.

Предизвикай себе си

  • Влезте в телефона си, където е галерията със снимки. Пребройте селфитата, които имате през последния един месец. Забележете дали селфитата преобладават или останалите снимки. Как си обяснявате резултата от наблюдението?
X

Нещо от кухнята

Две откровени писма на една майка и един баща за преживяването им като родители на тийнерджър, който страда от анорексия.

X
връзката с майката
прочети
чуй
предизвикай себе си
нещо от кухнята

Темата за връзката с майката е неизбежна в терапевтичната работа при хранителните проблеми. Това е така, тъй като връзката, която майката и детето изграждат помежду си, е основополагаща за личностното развитие на всеки индивид. От това как майката обича детето, как откликва на неговите нужди, как разпознава неговите чувства, зависи как детето ще приема и обича себе си, как ще общува с другите хора в живота си, как ще се свързва с тях, как ще им се доверява, как ще изгражда приятелски, интимни и други взаимоотношения.

Хората, които страдат от хранителен проблем, често имам твърде близка връзка със своите майки, на принципа на “скачените съдове” или твърде дистантна и студена. И в двата случая хората, които са в такива отношения с техните майки, по един или друг начин страдат и се опитват съзнателно или несъзнателно да се противопоставят. Опитът за преодоляване на подобен тип отношенията с майката много често минава именно през храната. Когато човек недохранва себе си, това може да има смисъла на бунт срещу “вътрешния родител”, който в миналото не е успял да разпознае и валидира нуждите и чувствата. И обратното - прехранването, може да означава опит да се “запълни” нуждата от приемане и обич.

X

Аудио версия на текста:

Your browser does not support the audio element.
X

Предизвикай себе си

  • Ако връзката с майка ти може да бъде представена като ястие, какво ястие ще изберете? И как ще разсъждавате върху това?
X

Нещо от кухнята

  • Наблюдава се, че когато връзката с майката е твърде близка, обикновено връзката с бащата е определяна като проблемна. И обратното: при дистантна връзка с майката, често се оказва, че бащата бива смятан за по-близкия от двамата.
  • Независимо от връзката - твърде близка или твърде дистантна, най-често майките се обаждат, за да потърсят терапевтична подкрепа, когато става дума за проблемно хранене при децата и тийнейджърите. Наблюбава се емоционална загриженост и от страна на бащите, особено през последните години.
X

връзката с майката

женственост/
мъжественост
прочети
чуй
предизвикай себе си
нещо от кухнята

Хранителната проблематика може да се разглежда като остра атака срещу женствеността/мъжествеността у човека. Дълбоко неприемане на зрелите прояви на женственост и мъжественост се открива при всички страдащи от хранително разстройство. Този процес много често бива изразен като желание човекът да не бъде жена/мъж, а да си остане момиче/момче, тоест да не порастне.

Устойчивите поведенчески модели, касаещи начина на хранене, подкрепят мисливните такива и по отношение на половото съзряване. Недохранването или прехранването от един момент нататък винаги възпрепятстват или прекратяват временно или за по-дълго развитието на вторичните полови белези и при двата пола.

X

Аудио версия на текста:

Your browser does not support the audio element.
X

Предизвикай себе си

  • Опитайте се да си представите вашата женственост и/или мъжественост. Какъв символ, метафора или образ ви изниква в ума? Как бихте изобразили това, което ви хрумва? Как това, което си представяте за вашата женственост/мъжественост,се свързва с вас и вашия живот? Следете за моментите, в които ви е лесно или трудно по време на процеса и разсъждавайте и върху това.
  • Има ли реален човек в живота ви, който олицетворява женствеността/мъжествеността според вашите представи? Ако да, кой е той/тя и какво ви свързва с него/нея? Ако не, как си го обяснявате, че няма такъв човек във вашия живот?
X

Нещо от кухнята

  • Често момичетата, които страдат от хранително разстройство, остават безразлични, дори при продължителна липса на месечна менструация.
  • Често момчета, за да се сдобият с желаната фигура прибягват до добавки и анаболи, и да бъдат “нацепени батки” е тяхна цел. Това забеляза екипът ни при голяма част от момчетата между 12-18 години при работата по проекта “Живот на килограм”.
  • X

женственост/мъжественост

образът на собственото тяло
прочети
чуй
предизвикай себе си
нещо от кухнята

Тялото и психиката са в непрестанна взаимосвързаност. Когато човек преживява емоционално страдание - тялото му рано или късно реагира с някаква дисфункционалност. Въпреки че хранителните проблеми са преди всичко разстройства на психиката, тялото и представата за него в тези случаи са нарушени значително. Не става дума само за физиологичните последствия, които могат да следват от системното прехранване и/или недохранване (падане на косата, аменорея при жените и момичета, сърдечни проблеми, системна липса на тонус и енергия и т.н.) , а за промяната в начина на мислене, що се отнася до възприемането на собственото тяло.

Хората, които продължително са в ситуация на хранителен проблем, спират да виждат тялото си реалистично. В ситуация на анорексия примерно - хората възприемат тялото си дебело, независимо колко сочи кантара или как изглеждат те в чуждите очи.

X

Аудио версия на текста:

Your browser does not support the audio element.
X

Предизвикай себе си

  • Отидете до най-близкото огледало и се огледайте или си се представите със силата на въображението. Вижте всяка една част от тялото си, фокусирайки внимание върху нея и си дайте сметка кое е чувството (или чувствата), което/които се пораждат, когато наблюдавате отделните части от себе си. Запишете ги на лист и помислете върху това, което се получило.
  • Напишете поне пет твърдения за тялото си. Прочетете ги и ги осмислете. Сега вижте дали случайно някои от тях не са негативни. Ако има такива, опитайте да ги пренапишете, избягвайки всякакви отрицания.
X

Нещо от кухнята

Хората с хранителен проблем често използват уреди за преброяване на крачките, които изминават за деня. 30 000 крачки на ден са малко, 40 000 крачки на ден също са малко, 50 000...90 000 пак са малко. Колкото и крачки да направят на ден, за тях те винаги са недостатъчни за достигане на перфектното тяло. И така, докато тялото издържи...

X

образът на собственото тяло

контролът
прочети
чуй
предизвикай себе си
нещо от кухнята

Темата за контрола присъства на всички нива в живота на човека, който страда от хранителен проблем. Що се отнася до храната и външния вид - контролът се проявява в броенето на хапки и калории, всекидневното мерене на теглото, селективното хранене и т.н. Може да се забележи не само по отношение на храната, където е очаквано да бъде, а и по отношение на парите/спестовността, чистенето, подредбата на дрехите в гардероба и отношенията с останалите хора и други.

Човекът, който страда, живее с обсесивната мисъл, че всичко трябва да бъде контролирано и ако това не се случи, се преживява драматично от него (изпитват се чувства като вина, срам, тъга, отчаяние и други).

X

Аудио версия на текста:

Your browser does not support the audio element.
X

Предизвикай себе си

  • Ако обичайният ви план за вечерта се провали и не става както сте си го представяли, как ще реагирате и какво ще чувствате?
  • Слувало ли ви се е да харчите пари цял ден? Как гледате на хора, които го правят?
  • Ако отворите гардероба си дали е много подредено по цветове или цари творчески хаос? Дайте си сметка за това.
X

Нещо от кухнята

Страдащите от хранителен проблем от един момент нататък имат преживяването за абсолютна загуба на контрол, що се отнася до дозирането и балансирането. Те изцяло заживяват на принципа “всичко или нищо”. Затова при лечението е необходимо участието на близките, тъй като един дълъг период от време някой отвън трябва да наблюдава дали и как се изпълнява хранителния режим, който е част от процеса на излекуване. Това коства на близките сериозни усилия, за да може някой постоянно да следи.

X

контролът

самооценката
прочети
чуй
предизвикай себе си
нещо от кухнята

За всеки човек , който страда или е страдал от хранително разстройство, темата за самооценката е една от най-уязвимите. Хората в ситуация на хранителен проблем смятат себе си за недостатъчни, недостойни, неспособни, вярват, че едва ли някой би могъл да ги хареса, още по-малко да ги заобича. В повечето случаи те имат множество успехи и завоювани първенства, но те не ги отчитат като постижения, а вместо това виждат във всяко свое действие само несполуките и провалите. Затова те много често се самокритикуват и неспирно изискват още и още от себе си. И напълно липсва преживяването за достатъчно при тях. Често определението за “успех” е “колкото повече, толкова повече”. Това им пречи да се зарадват и възнаградят, за което и да е постижение, тъй като то не се възприема като нещо специално, а по-скоро като нещо нормално, което не изисква особено внимание, даже никакво.

X

Аудио версия на текста:

Your browser does not support the audio element.
X

Предизвикай себе си

  • Представете си, че сте на интервю и става дума за работа, която наистина искате. Какво ще кажете за себе си, за да убедите другия, че сте подходящи за позицията?
X

Нещо от кухнята

Често хората, които страдат от хранителен проблем казват, че имат “фалшива” или “куха” самооценка - зад привидната маска на увереност скриват абсолютните несигурност и съмнение в себе си.

X

самооценката

Изберете аспект, за да го разгледате

Назад към аспектите НАЗАД НАПРЕД
НАЗАД НАПРЕД

Тук може да разгледате произведения, създадени от хора, страдащи или страдали от хранителни проблеми.
Интерпретациите целят да представят не конкретната история на човека, а преживяванията, през които преминава, сблъсквайки се с хранителен проблем.

Натиснете върху картината, за да я увеличите и прочетете информацията към нея.

10
19
18
16
17
15
14
13
12
11
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Какво да направите, ако осъзнавате, че имате проблемна връзка с храната?
  • Да осъзнаем.
  • Да си дадем сметка в каква ситуация сме попаднали и да потърсим подкрепа отвън.
  • Често помощта означава работата с мултидисциплинарен екип от специалисти - психотерапевт, специалист за изграждане на хранителен режим, психиатър, лекар и разбира се, най-близките хора, които да присъстват с разбиране и търпение, и много любов, защото излекуването на хранителен проблем е процес, който си има своите спадове и възходи.
За връзка с нас: +359895 870 383
Прочетете повече за нас на сайта ни
Какво да направите, ако сте родител и осъзнавате, че детето ви има проблема връзка с храната или ваш близък човек?
  • Да проявяват разбиране и любов.
  • Да се опитат да дадат обратна връзка и да изразят притесненията си.
  • Да имат предвид, че много неща могат да бъдат направени заради някого, но нищо не може да бъде направено вместо него.
  • Да проявят търпение и да бъдат наясно, че лечението е продължителен процес и преди всичко зависи от личната мотивация на човека, който страда.
  • Самите те могат да потърсят психологическа подкрепа, тъй като много често близките страдат не по-малко от тези, които са засегнати пряко.

Благодарим ви

Какво още може да направите?

Ако разходката Ви е харесала, харесайте ни във Facebook , вземете участие в следващите ни събития:

- 22 октомври, 18:00часа, Онлайн група: Проблемната връзка с храната / Запиши се --> ТУК

- 07 ноември, 10:00часа, Група за личен опит / Запиши се --> ТУК

Живот на килограм предлага множество видове терапия, можете да си запишете час за консултация с психолог / Запиши се --> ТУК

Може да направите разходката отново, но, ръководена от психолог в удобно за вас време / Запиши се --> ТУК

За връзка с нас: +359895 870 383
Прочетете повече за нас на сайта ни